top of page

VOICEOLOGY Oddech

Zaktualizowano: 15 lip 2022


 


Jesteś w intensywnym momencie swojej kariery i dużo czasu spędzasz na rozmowy z klientami? A może jesteś stay-at-home mom lub dad i codziennie opowiadasz swoim dzieciom nowe ciekawostki na temat świata? A może nie masz dzieci i lubisz spędzać czas rozmawiając z przyjaciółmi? Opowiadasz żarty, historie, negocjujesz, stajesz w swojej obronie, jeśli jest taka potrzeba?

Wiele osób wciąż uważa, że ​​fizjologia głosu i praca z głosem jest przeznaczona tylko dla tych, którzy go używają zawodowo (zazwyczaj w kontekście aktorskim lub wokalnym). A przecież głos to potężne narzędzie używane codziennie przez każdą istotę, która potrafi wydawać dźwięk. Pozwala Ci na wyrażenie siebie, na komunikowanie Twoich potrzeb, na stawianie granic, a nawet na zarabianie pieniędzy! Dlatego naprawdę warto niego zadbać, żeby służyło Ci jak najlepiej.

Przed Tobą pierwsza część wstępu do “Voiceology”, czyli serii o fizjologii i higienie głosu. Pokażę Ci, jak poprawić swoje umiejętności mówienia, a nawet jak dodać sobie odrobinę odwagi i pewności!

Chciałabym Cię na początku oswoić z podstawowymi elementami fizjologii głosu, którym możesz się przyjrzeć samodzielnie, codziennie.

Nasz pierwszy rozdział dotyczy oddechu, dlatego przed Tobą temat

PRZEPONA


Przepona to naprawdę niezwykły mięsień, który dosłownie pozwala nam oddychać. To ona jest odpowiedzialna za ruch wdychania i wydychania powietrza. Dzięki niej możesz wziąć głęboki, uspokajający oddech.

Zwróć uwagę, czy Twój oddech idzie z przepony, czy nie zatrzymuje się na klatce piersiowej. Zatrzymanie powietrza odetnie Ci swobodny przepływ oddechu, który jest niezbędny do zbudowania mocnego, głębokiego dźwięku.

Najczęściej możesz zaobserwować to odcięcie od głębokiego oddechu w sytuacjach stresujących (a pozwolenie sobie na otwarcie głosu też może się okazać dość emocjonalne). Kiedy się denerwujemy, nasz oddech się spłyca, staje się krótki, a nasze ramiona i klatka piersiowa się podnoszą wraz z wdechem. Są to trzy sygnały, że przepona jest uśpiona.



Jak sobie z tym poradzić?

1. Świadomie pomyśl o swoim oddechu, skup się na nim.
2. Postaraj się wydłużyć oddech, jeśli potrzebujesz - zamknij oczy.
3. Poruszaj ciałem i znajdź pozycję, w której jest Ci wygodnie.
4. Połóż dłonie na plecach przy dolnej części żeber i sprawdź, czy przy wdechu się rozszerzają, a przy wydechu się rozluźniają i wracają na swoje miejsce - jeśli tak, przepona znów zaczęła poprawnie działać!


Funfact

 

Przez naleciałości wychowawcze i modowe jesteśmy przyzwyczajeni do skracania oddechu i oddychania klatką piersiową. Duży udział miały tutaj gorsety, które na maksa blokowały przeponę, ale również pradawny tekst “Prostuj się, wciągaj brzuch” zrobił swoje. Nie wciągaj brzucha, jesteś ślicznx, jak możesz oddychać.




87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page